حافظه فعال یا همان working memory چیست ؟

تعریف حافظه فعال یا working memory چیست ؟

در یک تعریف کلی حافظه فعال یا working memory در واقع همان حافظه کوتاه مدت یا short term memory می باشد که در آن پردازش اطلاعات اتفاق می افتد.

تصویر بالا چه ارتباطی با حافظه فعال دارد ؟

تصویر بالا مربوط به آقای Alan David Baddeley  می باشد که برای اولین مرتبه در سال 1974 به همراه Graham Hitch مدل حافظه فعال را مطرح نمودند .

حافظه کاری به چه دردی می خورد ؟

حافظه فعال در واقع یکی از اصلی ترین و ابتدایی ترین ارکان حافظه جهت انجام فعالیت های شناختی که ما انجام می دهیم است . از زبان آموزی و درک زبان گرفته تا گفتگو ، محسابات ریاضی ، استدلال و حل مساله و امثالهم

حافظه فعال هرچه عملکرد بهتری داشته باشد امکان انجام سریعتر محاسبات به صورت ذهنی ، تصویر سازی های ذهنی به خصوص در حل مسئله، درک سریعتر صحبت های گفته شده ، به خاطر سپاری و به یاد آوری سریع تر مطالب می شود

حافظه فعال را چگونه تقویت کنیم ؟

به روش های مختلفی می توان حافظه فعال را تقویت نمود و عملکرد آن را بالا برد از جمله این روش ها استفاده از محاسبات ذهنی بدون نوشتن ( مثلا 3 ضرب در 4 و جمع حاصل با عدد 3 و تقسیم حاصل به عدد 5 ) که البته نرم افزارهایی هم طراحی شده اند که این سئوال ها را مطرح می کنند. یا به خاطر سپاری چند آیتمی یا همان n-Back که در این روش چند سری کارت  قرار داده می شود و سپس مثلا می گوییم هر وقت کارتی را که می بینی با کارت دوم از قبل یکی بود ( n=2 ) بگو که یکی است.

حافظه فعال در چه افرادی آسیب می بیند و مشکل دارد ؟

حافظه فعال در افراد دارای نقص توجه ADD  ،  بیش فعال ADHD ، اختلال یادگیری LD ، آلزایمر ، افزایش سن عموما یا ضعیف می شود و دچار افت عملکرد می شود

مدل حافظه کاری بدلی به شکل زیر ارائه شد 

اجزای حافظه فعال :

- بخشی از حافظه فعال که اطلاعات شنیداری و مفهومی را نگه می دارد و تکرار می کند که به آن حلقه واج شناختی | Phonological Loop می گویند.

- بخشی از حافظه فعال که اطلاعات دیداری را نگه داری می کند و پردازش می کند که به آن لوح دیداری - فضایی | visuospatial sketchpad می گویند.

- بخشی از حافظه فعال که اطلاعات را به حافظه بلند مدت می سپارد و از آن نیز بازیابی می نماید که به آن سامانه فرعی در اختیار | Episodic Buffer می گویند.

- بخشی که وظیفه مدیریت و ساماندهی به کل فرآیند حافظه فعال را دارد که به آن ساز و کار اجرایی مرکزی | Central Excutive می گویند .

مناطق فعال در حافظه فعال | working memory با توجه به تصویر زیر می باشد .
- مرکز توانبخشی وصال با کمک نرم افزار ها ، تست ها و مصاحبه بالینی اقدام به ارزیابی مشکلات احتمالی در حافظه فعال در مراجعین می نماید و بنا به نیاز هر فرد برنامه درمانی مورد نیاز  را انجام می دهدکه این برنامه درمانی هم می تواند درمانی و هم ارتقا سطح عملکرد از وضعیت نرمال باشد.


نویسنده : دکتر سروش لهراسبی

بازگشت