تست هوش و انواع تست های هوشی

تست هوش و انواع تست های هوشی

بهترین زمان برای انجام تست  هوش چه زمانی است ؟

7 سالگی به بعد بهترین سن برای انجام آزمون هوش کودکان است.

اما باید بدانید از سن 3 سالگی امکان انجام تست هوش وجود دارد ولی تست های هوش زیر 6 سال ارزش چندانی ندارند.

در کتاب روانشناسی شناختی استرنبرگ ، نگارش هفتم ذکر شده است که ضریب هوشی یا همان IQ کودکان تا قبل از چهار سالگی نمی تواند پیش بینی کننده هوشبهر ( IQ ) آنها را در بزرگسالی باشد به همین دلیل نمره هوش ( IQ ) در سنین پایین خیلی قابل استناد نیست و عموماً به دلیل تغییرات ساختاری مغز در طی رشد تغییر می کند.

سایر مطالعات نشان داده اند که عواملی مثل حمایت اجتماعی مادر، رفتار تعاملی کودک با محیط و سایرین ممکن است بین سنین دو تا هشت سالگی نقش کلیدی در بی ثباتی آزمون های توانش ذهنی داشته باشد.

این متن به این مفهوم است که امکان اندازه گیری ضریب هوشی کودکان قبل از 7 سالگی وجود دارد ولی ضریب هوشی یا همان IQ که به دست می آید خیلی نمی تواند راهنمایی بزرگی برای آینده کودک باشد.بهترین آزمون هوشی کدام است؟

- تست هوش وکسلر نگارش پنجم (WISC 5) بهترین تست هوش برای کودکان 6 الی 16 ساله می باشد. اطلاعات بیشتر در مورد آزمون هوش وکسلر 5 


- تست هوش ریون 2 (Raven-2) نگارش 2018، آزمون هوش ریون-2 تست هوش خوبی برای بزرگسالان است .

تست هوش ریون امکان اجرای آنلاین و اجرای حضوری در مرکز وصال را دارد، تست هوش ریون 2 برای سنین 5 الی 90 سال است و تست هوش مناسبی برای کودکان و بزرگسالانی است که توانایی تکلم ندارند ولی هوش نرمالی دارند. اطلاعات بیشتر در مورد آزمون هوش ریون 2


- تست هوش بینه بهترین تست هوش برای کودکان زیر 6 سال و همچنین کودکان و بزرگسالانی که مشکلات جسمی یا ذهنی دارند، می باشد. اطلاعات بیشتر در مورد آزمون هوش بینه


تست بررسی هسته شناختی (COGBAT) این آزمون ماهیتاً تست هوش نیست ولی آزمونی یکپارچه است که سطح توجه، حافظه، عملکردهای اجرایی و توانایی کلی ذهنی را بررسی می نماید. این آزمون با استفاده از سخت افزار و نرم افزار استاندارد اجرا می شود. اطلاعات بیشتر در مورد COGBATبهترین و معتبرترین تست آنلاین هوش کدام است ؟ 

در حال حاضر بهترین و معتبر ترین آزمون هوش آنلاین ، تست هوش آنلاین ریون 2 هست که به طور مستقیم از سایت پیرسون اجرا می شود . این تست هوش امکان اجرا در بین سنین 5 الی 90 سال را دارد. امکان جستجوی سئوالات این آزمون در اینترنت به هیچ عنوان وجود ندارد. تست هوش ریون 2 علاوه بر اجرا به صورت انفرادی، امکان اجرا در سطح گسترده در سازمان ها، مدارس و موسسات را نیز دارد. نتایج این تست هوش اصلی بوده و امکان ارائه در تحقیقات و مقالات را نیز برای محققین دارد.

 اولین تست  هوش چه زمانی گرفته شد ؟

اولین مرتبه در سال 1908 ( حدود 110 سال پیش ) فردی به نام استنفورد بینه از دولت فرانسه بودجه گرفت تا ابزاری بسازد که به کمک آن بتواند کودکان دیر آموز را از کودکانی که یادگیری عادی داشتند جدا نماید. چرا تست  هوش گرفته می شود ؟

اصلی ترین هدف تست هوش پیش بینی موفقیت تحصیلی در افراد می باشد.

آزمون های هوشی موفقیت کاری افراد را در شغل هایی که بیشتر به تفکر نیاز دارند پیش بینی می کند.

تست های هوشی عموماً توانایی تفکر انتزاعی را مشخص می کند . ( تفکر انتزاعی یعنی توانایی های بازآفرینی اتفاقات و راه حل ها در ذهن بدون اتفاق عملی ) 

تست هوش برای تشخیص مشکلات شناختی به کار می رود .

تست هوش می تواند مشخص کند چه شغل هایی برای افراد مناسب است . 

آزمون های هوشی تست کمک کننده در تشخیص اختلال یادگیری، ضعف توجه و تمرکز، اختلال حافظه و یکسری موارد دیگر است.مرکز آزمون هوش وصال

مرکز وصال به عنوان معدود مراکزی در ایران است که امکان اجرای تمامی آزمون های هوش یاد شده را دارد. 

مرکز وصال تنها مرکزی است که تست هوش ریون - 2 را به صورت آنلاین از سایت اصلی پپیرسون اجرا می کند 

مرکز وصال تنها مرکزی است که با سخت افزار و نرم افزار اصلی تست هسته شناختی وینا را اجرا می کند.

جهت مشاوره با ما در تماس باشیدکدام آزمون هوش بهتر است ؟
بهترین تست هوش آن آزمون هوشی است که با شرایط ذهنی و سن فرد تطابق کامل داشته باشد.

بعضی از تست ها، فاکتورهای هوشی محدودتری را می سنجند و بعضی ها کامل تر هستند.

بعضی از تست های هوشی باید حتما حضوری باشد و بعضی از تست های هوشی به صورت آنلاین و از راه دور است.

هدف از انجام تست هوش نیز در انتخاب آزمون هوشی اهمیت دارد.

مرکز تخصصی آزمون و سلامت ذهن وصال شما را در انتخاب بهترین تست هوش کمک می کند

جهت مشاوره با ما در تماس باشیدتست  هوش ریون 2 :

تست هوش ریون | Raven اولین مرتبه در سال 1938 تهیه شده است و از سنین 5 تا 65 سال کاربرد دارد، یکسری ماتریس های رنگی پیشرونده (تصاویری که به مرور سخت تر می شوند) است که فرد باید در یک مجموعه چند گزینه ای از تصاویر تصویر صحیح را پیدا کند. آزمون هوش بسیار مناسبی برای بزرگسالان، ارگان ها، بررسی نیروی انسانی یا همان HR ، و برای کودکان و بزرگسالانی که توانایی صحبت کردن ضعیفی دارند یا حتی ناشنوا هستند می باشد .آیا آزمون هوش ریون به درد می خورد ؟

صرفا تست هوش ریون 2 نسخه 2018 ارزش تشخیصی و برگزاری دارد و نسخه های قدیمی آزمون هوش ریون در حال حاضر بی ارزش هستند

تست هوش ریون 2 به صورت برخط ( آنلاین ) و آف لاین قابل اجرا است . مشاهده نمونه گزارش آزمون هوش ریون-2 آزمون هوش وکسلر کودکان ( wisc-5 )

در حال حاضر یکی از بهترین آزمون های هوشی که برای کودکان وجود دارد آزمون هوش وکسلر ( WISC ) می باشد که قابل استناد ترین آزمون هوشی در دنیا و همچنین در ایران می باشد .

این آزمون هوش علاوه بر تعیین ضریب هوشی کلی | IQ موارد دیگری مانند درک مطلب کلامی ( VCI ) ، استدلال ادراکی ( PRI ) ، حافظه فعال ( WMI ) و سرعت پردازش ( PSI ) را نیز مشخص می نماید و با کمک این آزمون هوشی می توان مشخصات کامل تری از توانایی های کودک به دست آورد که البته این تست هوش نسخه های مختلفی دارد که معتبر ترین آنها نسخه چهارم آن یا تست وکسلر 4 ( WISC-4 ) و تست وکسلر 5 ( WISC-5 ) می باشد که نسخه پنجم تست هوش وکسر علاوه بر اینکه یک تست هوش است یک آزمون نوروسایکولوژی یا همان عصب روان شناختی نیز هست، یعنی اختلالات عملکرد سیستم عصبی و اختلالات شناختی را نیز مشخص می نماید .


پس در مجموع آزمون هوش پیشنهادی تست هوش وکسلر | WISC برای کودکان می باشد .عبارت WISC در تست  هوش وکسلر مخفف چیست ؟

وکسلر ( Wechsler ) نام طراح این آزمون هوشی است که در سال 1949 تست هوش مخصوص کودکان وکسلر را که به اختصار WISC هم به آن می گویند و مخفف عبارت انگلیسی ، Wechsler Intelligence Scale for Children یا همان مقیاس هوشی کودکان وکسلر می باشد را تهیه نمود و سپس این تست در سالیان مختلف نگارش های مختلفی از آن توسط محققان تهیه شد که هر نگارش آن که آماده می شد یک عددی به عنوان نسخه آن به انتهای آن اضافه می شد مثلا WISC-4 یا آخرین نسخه آن که با عدد 5 مشخص می شود و با علامت اختصاری WISC-5 شناخته می شود.تست  هوش وکسلر چگونه است ؟

تست هوش وکسلر شامل مجموعه ای از سوال های کلامی و عملی و محاسباتی است که مهارتهای کودک را در حیطه های مختلف بررسی می کند، مثلا از کودک خواسته می شود شباهت هایی بین یکسری عبارات پیدا نماید ( به طور مثال آبی و قرمز از چه نظر به هم شباهت دارند) یا از کودک خواسته می شود یکسری مکعب رنگی مانند الگویی که به وی نشان داده می شود بچیند و یا از کودک خواسته می شود معنی یکسری عبارات را بگوید و یا در مورد یکسری عبارات توضیح دهد و سایر آیتم های هوشی .

زمان انجام تست هوش وکسلر کودکان | WISC بنا به سطح توانایی کودک و سن وی متفاوت می باشد ولی عموما بین یک ساعت تا یک ساعت و نیم طول می کشد.آیا ضریب هوشی | IQ برای تمام عمر یک عدد ثابت است ؟

خیر،

هوش را می توان با تقویت توانایی های فرد در به خاطر سپاری ، یادآوری مجدد اطلاعات و بهبود منطق افزایش داد. که این کار از جمله خدمات توانبخشی شناختی | CRT محسوب می شود | توانبخشی شناختی چیست؟ | بخش توانبخشی شناختی وصالآیا تست هوش کودکان در کجا و چگونه انجام شود مهم است ؟

بله بسیار مهم است . یکی از مهمترین قسمت های تعیین ضریب هوشی | IQ انجام تست هوش و سپس تفسیر و نمره دهی آن می باشد . انجام تست هوش یکسری دستورات خاص خود را دارد که باید دقیقا هنگام انجام تست هوش در نظر گرفته شود و انجام شود و از طرفی نتایج آن باید توسط فردی که در این حیطه تخصص دارد تفسیر و جمع بندی شود ، در صورتی که این شرایط نباشد نتایج آزمون هوش بدون استناد و ناکارآمد خواهد بود.

در ضمن اصالت آزمون های هوشی نیز بسیار مهم است ، به طور مثال مرکز وصال آزمون های هوش آنلاین ریون خود را مستقیم از سایت پیرسون آمریکا اجرا می کند.

خیلی مهم است که قبل از تست هوش فرد کاملا هوشیار و سرحال باشد و از داروهای خواب آور یا موارد مشابه استفاده نکرده باشد. مشاهده شرایط آزمون هوش 


مرکز وصال به عنوان بهترین مرکز تست هوش در کرج و کلینیک برای تست هوش در استان البرز می باشد .

می توانید از طریق راه های زیر در انتهای صفحه با مرکز وصال تست هوش کرج در تماس باشید  

شما می توانید در زیر نمونه پاسخ نامه هر یک از آزمون های هوشی را مشاهده نمایید.نمونه تست هوش وکسلر، نگارش 5 ( WISC-5 )نمونه تست هوش ریون ، نگارش 2 ( RAVEN-2 )


نمونه تست هوش استنفورد-بینه ( Stanford-Binet )
تماس با ما


    

بازگشت