پروفایل عصب شناختی و عضلانی اسکلتی دانش آموزان

سلامت جسم و روان دانش آموزان اهمیت زیادی هم برای خانواده ها و هم برای کادر آموزشی و مدیریتی مدارس دارد.

یادگیری ، ارتباط مناسب با همسالان و معلمان ، توجه و تمرکز دانش آموزان می تواند وابستگی زیادی به سلامت آنها داشته باشد. گاهی دلایلی چون صافی کف پا و انحراف ستون فقرات منجر به ایجاد دردهایی در زانو، مچ پا و کمر می شود. همین مشکل می تواند به طور ثانویه بر توجه و تمرکز و یادگیری دانش آموز در کلاس درس تاثیر بگذارد. ارزیابی ها و بررسی های عصب - شناختی و اسکلتی عضلانی که جزو روتین مداری نیست می تواند دیدگاه مناسبی در رابطه با هر دانش آموز به معلمان بدهد و فرآیند آموزش و پرورش را در طول سال تحصیلی تسهیل نماید. متاسفانه ارزیابی های فوق در سنجش و بررسی های پیش از دبستان، اجباری نیستند در صورتی که برای سلامت جسمی کودکان حائز اهمیت هستند. 

پروفایل عصب شناختی و عضلانی اسکلتی (ماسکلواسکلتال) دانش آموزان وصال، تمامی شاخص ها و جنبه های مرتبط با آموزش را پوشش می دهد. پروفایل دانش آموزی وصال در دو بخش ارزیابی های جسمی و ارزیابی های شناختی ارائه می شود. توصیه می شود آزمون ها سالانه تکرار شوند چرا که در بسیاری موارد مغز و جسم تغییر می کند و پایش هر دو این موارد برای آموزشی لذت بخش مهم است.

ارتباط مستقیم با مشاوران ما

بخش ارزیابی های عصب-شناختی و اسکلتی عضلانی دانش آموزان

تست های اسکلتی و عضلانی ( Muscles & Skeletal )

 تست صافی کف پا با اسکن دیجیتال و گزارش مشخص که آیا صافی کف پا وجود دارد یا خیر ( مشاهده نمونه گزارش ) ( لینک فیلم اسکن )

☑ تست انحراف جانبی ستون فقرات ( Scoliosis ) و قوس کمری ( Lordosis ) و قوس سینه ای ( Kyphosis ) کاملا به صورت دیجیتال ( مشاهده نمونه گزارش)

☑ تست هماهنگی اندام چشم، دست و پا کاملا دیجیتال و استفاده از بروز ترین تجهیزات ( لینک )

☑ تست توانایی تعقیب بینایی که در خواندن و نوشتن بسیار مهم است و در اختلال یادگیری خاص (sLD) از مهمترین مشکلات است و به راحتی هم قابل کنترل و درمان است ( لینک )

تست های عصب - شناختی  ( Neuro-psychological Assessment )

☑ تست عصب - شناختی توجه و تمرکز با گزارش فارسی مجزای توجه دیداری - توجه شنیداری و سطح کلی توجه و بررسی احتمال بیش فعالی (ADHD). ( لینک )

☑ تست عصب شناختی هوش وکسلر 5 و بررسی احتمال وجود اختلال یادگیری خاص ( sLD ) ( لینک )

☑ تست عملکرد کلی شناخت ( General Cognitive Ability ) و هوش سیال ( Fluid Intelligence ) . ( لینک ) " این تست امکان اجرا از طریق خود مدارس را نیز به صورت آنلاین و با نظارت کادر آموزشی دارد. "

☐ در صورت نیاز امکان ارائه گزارش ها به صورت ارائه بین المللی نیز وجود دارد که قبل از انجام هر تست باید هماهنگ شود.

☐ امکان حذف و یا اضافه نمودن آزمون ها وجود دارد


همکاری با مسئولین مدرسه

مدیران مدارس می توانند با انجام قرارداد کلی جهت ارائه خدمات پروفایل دانش آموزی از مزایا زیر برخوردار شوند.

تخفیف کلی در ارائه خدمات 

برنامه ریزی دقیق آموزشی برای دانش آموزان و فراهم نمودن بهترین شرایط آموزش برای دانش آموزان

پیشگیری و پیشبینی مشکلات احتمالی آموزشی در میان سال تحصیلی

مشاوره رایگان شناختی جهت دسته بندی نتایج آزمون ها و طراحی فضای آموزش

تماس با وصال


همکاری با والدین دانش آموزان  

خانواده ها می توانند با تکمیل پروفایل دانش آموزی از مزایای زیر برخوردار شوند.

اطلاع از وضعیت توجه و تمرکز دانش آموز و یا احتمال وجود بیش فعالی

اطلاع از ریسک وجود صافی کف پا و پیشگیری از درد ها و خستگی های مرتبط با این مشکل

اطلاع از ریسک وجود انحراف ستون فقرات در اثر استفاده ناصحیح از کیف مدرسه یا مشکلات ستون فقرات از گذشته

اطلاع از توانایی دانش آموز در درس خواندن و درک مفاهیم و نقاط ضعف و قوت

اطلاع از ریسک وجود اختلال یادگیری و یا بیش فعالی

برنامه ریزی برای یک سال تحصیلی بدون استرس با حداکثر کارایی

تماس با وصال


راهکارهای مداخله ای و بهبود عملکرد

بعد از آزمون ها آیا راهکارهای بهبود عملکرد وجود دارد ؟

مرکز وصال تحت نظر دکتر سروش لهراسبی و با مجوز رسمی از سازمان نظام پزشکی و سازمان نظام روانشناسی به همراه تجربه هایی چون ثبت اختراع هایی در زمینه شناختی راهکارهای متنوعی برای مدارس با توجه درخواست آنها می تواند داشته باشد.

☑ طراحی سایت های توانمند سازی شناختی در مدارس.

☑ راهنمایی در چگونگی طراحی کلاس ها با توجه به پروفایل شناختی هر دانش آموز.

☑ طراحی اتاق های بدون استرس برای کاهش استرس و بهبود عملکرد.

☑ توصیه به ابزارهای توانمند سازی شناختی در منزل - مدرسه برای بهبود عملکرد.


 ارزیابی های عضلانی اسکلتی

ارزیابی های عضلانی اسکلتی وصال شامل اسکن کف پا و بررسی انحراف ستون فقرات است. 

اسکن دیجیتال قوس کف پا: این ارزیابی مشخص می کند که دانش آموز صافی کف پا دارد یا نه؟ صافی کف پا می تواند باعث مشکلاتی چون انحراف مچ پا ، کمردرد ، پادرد ، انحراف زانو به داخل (پای X) ، خستگی زودهنگام عضلات پا ، ایجاد درد و ورم ساق پا و پا دردهای شبانه شود. نهایتا این موارد می تواند بر تمرکز و یادگیری دانش آموز تاثیر مخرب بگذارد. این مشکل با یک ارزیابی ساده و استفاده از کفی مناسب درون کفش می تواند برطرف شود. (مشاهده نمونه گزارش)

ارزیابی انحراف ستون فقرات : این ارزیابی مشخص می کند که آیا دانش آموز در اثر نشستن ناصحیح و یا استفاده نادرست از کوله پشتی دچار انحراف ستون فقرات هست یا نه؟ انحراف ستون فقرات می تواند باعث مشکلاتی چون دردهای اسکلتی و کمردرد ، ایجاد ظاهر نامتوازن در بدن و شانه ها و شکل گیری ناصحیح عضلات شود. انحراف ستون فقرات اگر شدید باشد ممکن است به قلب و ریه نیز آسیب برساند. این مشکل و مضرات و دردهای ناشی از آن می تواند علاوه بر تاثیر بر توجه و تمرکز و یادگیری دانش آموز منجر به ایجاد محدودیت در انجام فعالیت های حرکتی و ورزشی می شود. (مشاهده نمونه گزارش)


ارزیابی های عصب شناختی

ارزیابی های عصب روانشناختی شامل تست های توجه و تمرکز مبتنی بر کامپیوتر ، تست های هوش کلامی و غیر کلامی و تشکیل پروفایل حسی کودکان است. 


آزمون توجه و تمرکز : آزمون توجه، تمرکز و تشخیص بیش فعالی، معیاری مناسب در سنجش میزان توجه در دانش آموز است. این آزمون با دقت بالایی می تواند نقص توجه ، تمرکز ، بیش فعالی و نوع آن را مشخص کند. توجه دریچه ورود اطلاعات به مغز است و اختلال در آن تاثیر مشهودی در یادگیری کودک دارد و می تواند فرآیند آموزش را مختل نماید. (مشاهده نمونه گزارش)

آزمون هوش : آزمون های هوش کلامی و غیر کلامی یکی دیگر از ارزیابی های عصب شناختی در پروفایل دانش آموزی وصال است. تست هوش صرفا نمره هوشبهر کودک را تعیین نمی کند. این آزمون اگر در شرایط صحیح برگذار شود، می تواند نتایج قابل توجهی از شرایط و نوع آموزش پذیری دانش آموز ارائه دهد. یکی دیگر از کاربردهای تست هوش تشخیص اختلال یادگیری است. اختلال یادگیری از شایع ترین مشکلاتی است که کودکان سنین مدرسه را درگیر می کند و شناسایی به موقع آن در روند یادگیری و آموزش بسیار تاثیرگذار است. (مشاهده نمونه گزارش)

پروفایل حسی: پروفایل حسی کودکان به ارزیابی و سنجش وضعیت حواس پنجگانه دانش آموز می پردازد. پردازش حسی اگر بیشتر یا کمتر از نرمال باشد می تواند منجر به بی قراری ، نقص توجه و حواس پرتی ، اختلال یادگیری و حتی کندی حرکت در دانش آموز شود. که همه این موارد می توانند به ضعف یادگیری دانش آموز بیانجامند. (مشاهده نمونه گزارش)

اختلال یادگیری: اختلال یادگیری از جمله مشکلاتی است که منجر به عدم پیشرفت تحصیلی در دانش آموزان می شود. این امر در سنین دبستان تشخیص داده می شود . تشخیص اختلال یادگیری و نوع آن نیاز به بررسی همه جانبه دانش آموز دارد. ضعف در شاخص ها و مهارت های پایه دانش آموزان مانند دقت دیداری و یا حساسیت شنیداری با آزمون های معتبر کامپیوتری قابل تشخیص است . با شناخت درست علل ایجاد اختلال یادگیری در دانش آموز می توان نسبت به درمان به موقع اقدام کرد(مشاهده نمونه گزارش)

تماس با وصال


پروفایل شناختی و پروفایل عضلانی اسکلتی دانش آموزی وصال 


مطالب مرتبط

تست توجه

تست هوش

اختلال یادگیری

نمایه حسی 2


ارتباط با ما

    


بازگشت