درمان بیش فعالی ADHD

درمان  بیش فعالی ADHD- بیش فعالی یا ADHD چیست ؟

ابتدا اگر نمی دانید بیش فعالی یا ADHD چیست  اینجا کلیک نمایید


تشخیص بیش فعالی و بررسی توجه در مرکز سلامت ذهن وصال 

ما در ابتدا از طریق آزمون های مختلف به صورت دقیق ظرفیت توجهی افراد ( کودک و یا بزرگسال ) را بررسی می نماییم ( جهت اطلاع از آزمون های توجه کلیک نمایید ) 

تماس با وصالآیا برای درمان بیش فعالی یا ADHD درمان قطعی وجود دارد ؟

پاسخ به این سئوال را باید منوط کرد به شدت بیش فعالی در فرد و اینکه تا به حال فرد نسبت به درمان های انجام شده چه پاسخی نشان داده است . آیا علاوه بر بیش فعالی مشکلات دیگری نیز با کودک یا فرد بزرگسال همراه است یا خیر و بسیاری موارد دیگر.


آزمون های تکمیلی جهت تشخیص بیش فعالی | ADHD  ، آیا تشخیص بیش فعالی | ADHD کودک درست است ؟

به طور مثال یک کودک بیش فعال|  ADHD   نباید هیچ گونه مشکل هوشی داشته باشد، اگر کودکی نشانه های بالینی بیش فعالی |  ADHD   را داشت، ولی از لحاظ هوشی نیز ضعیف بود، دیگر وی یک کودک بیش فعال |  ADHD   محسوب نمی شود و درمان های معمول بیش فعالی | ADHD   را نخواهد گرفت.

لذا یکی از مهم ترین مواردی که در مرکز سلاکت ذهن و توانبخشی وصال قبل از هر گونه فرآیند درمانی انجام می شود، بعد از ویزیت اولیه ، تشخیص دقیق مشکل کودک از طریق انواع آزمون های شناختی، تست های هوشی و تست تخصصی بیش فعالی می باشد  و سپس تفسیر آنها توسط متخصص علوم شناختی و دکتری تخصصی روانشناسی شناختی  و در مرحله بعدی، ارائه نتایج مکتوب آزمون ها و مشاوره به خانواده و نهایتا شروع برنامه درمانی می باشد.

در ضمن به کودکانی که احتمال بیش فعالی | ADHD یا اختلالات مشابه داده می شود توصیه می شود فرم ارزیابی شماره CSI-4 را تکمیل نماید تا روز مصاحبه اولیه از نتایج آن فرم نیز جهت راهنمایی مراجع و کمک به تشخیص صحیح تر استفاده شود |  CSI-4 .

دومین نکته قابل تامل در درمان بیش فعالی ( ADHD )، این حقیقت است که در یک کودک بیش فعال |  ADHD  ، عموما بیش فعالی | ADHD   درمان نمی شود ولی با استفاده از فرآیند هایی مانند تمرین های یکپارچگی حسی (S.I)، توانبخشی شناختی ( CRT )، نوروفیدبک، نرم افزارهای شناختی و امثالهم این انرژی مضاعف در اختیار کودک قرار خواهد گرفت و کودک تا حد زیادی می تواند این انرژی مضاعف خود را کنترل نماید و بتواند در مسیر مناسبی استفاده نماید.

از نقطه نظر مرکز سلامت ذهن و توانبخشی وصال بیش فعالی | ADHD   الزاما یک بیماری نیست، بلکه یه عملکرد خاصی از مغز است که نتیجه آن بیش فعالی | ADHD است، لذا باید از این عملکرد خاص با آموزش و کنترل استفاده نمود.

لذا مراحل درمان بیش فعالی | ADHD در مرکز سلامت ذهن و توانبخشی وصال به این صورت خواهد بود که در ابتدا یک وقت ویزیت اولیه و ارزیابی برای مراجع در نظر گرفته می شود، برای کودکان 5 الی 12 ساله نیز توصیه می شود قبل از مراجعه به کلینیک فرم تشخیص اختلالات روانی (CSI-4) را تکمیل نمایند .

سپس بنا به صلاحدید متخصص علوم شناختی برای ایشان تست های مورد نیاز درخواست می شود تا کاملا مشخص شود که آیا مشکل بیش فعالی | ADHD می باشد یا مشکل چیز دیگری می باشد.

در مرحله بعدی عموما یک جلسه مشاوره و توضیح نتایج با خانواده برگزار می شود و در همان جلسه مشاوره در صورت اینکه مسجل شد که کودک بیش فعال | ADHD است ، برنامه درمانی ایشان مشخص می شود.

چند نکته لازم است که بدانید ، اول اینکه جهت پیشگیری از شکست در درمان بیش فعالی | ADHD کودک کاملا باید مورد بررسی قرار گیرد که آیا اصلا مشکل بیش فعالی | ADHD مطرح است یا خیر . نکته دوم اینکه درمان این است که  بیش فعالی | ADHD جزو درمان هایی است که نیازمند استفاده ترکیبی از تکنولوژی ها و تکنیک روز آمد به همراه درمان های سنتی است، لذا سطح دانش و تکنولوژی بالایی را برای درمان بیش فعالی | ADHD نیاز است. و نهایتا اینکه به کاربردن این دانسته ها دانش تخصصی خود را لازم دارد و صرفا داشتن یکسری از تجهیزات کمکی به درمان بیش فعالی نخواهد نمود .


توانبخشی عصبی در درمان بیش فعالی :

- نوروفیدبک 

نوروفیدبک نوعی بیوفیدبک است که از طریق اندازه گیری امواج مغزی و ارائه فیدبک های مناسب که ممکن است به صورت صوت یا تصویر باشند، به مغز یاد می دهد که خود را کنترل نماید. نوروفیدبک روشی جایگزین دارو در درمان بیش فعالی و شامل تمرینات مبتنی بر کامپیوتر است و هدف آن در درمان ADHD این است که به مراجع آموزش دهد الگوهای موج مغزی مرتبط با تمرکز را تولید کند و با استفاده از تمرینات ذهنی در جهت کاهش تکانشگری، افزایش توجه و تمرکز و افزایش عملکردهای اجرایی از جمله حافظه فعال می کوشد. نوروفیدبک از خاصیت نوروپلاستیسیتی مغز استفاده می کند این مفهوم به این معناست که مغز قابل انعطاف و تمرین پذیر است و مراجع می تواند با تمرین، فعالیت امواج مغزی خود را تغییر بدهد. پزشکان با استفاده از سنسورهایی که روی پوست سر قرار میگیرد، امواج مغزی مراجع را کنترل می کنند. این سنسور ها فعالیت مغز را اندازه گیری می کنند و آن را بازتاب می دهند تا درمانگر و مراجع بتوانند ببینند چه زمانی و چگونه امواج مغزی به سطح مطلوب می رسد. از طریق این روش به مغز آموزش داده می شود که موج خاصی را تولید یا سرکوب کند. از مزایای نوروفیدبک این است که تغییرات امواج مغزی قابل اندازه گیری است و این تغییرات می توانند فراتر از پایان دوره درمان، دوام داشته باشند. همین طور بهبود موج مغزی می تواند منجر به بهبود رفتار شود، مانند: تمرکز مداوم و کاهش حواس پرتی. نوروفیدبک چیست؟


تصویری از جلسه نوروفیدبک
- لورتا نوروفیدبک

لورتا نوروفیدبک در حال حاضر، دقیق ترین و جدیدترین روش آموزش مغز است. در این روش که به آن نهایت دانش نوروفیدبک نیز می گویند 19 نقطه مغزی به طور همزمان تمرین داده می شوند و نواحی عمقی مغز و روابط بین مغزی تحت تاثیر قرار می گیرند. لورتا نوروفیدبک نیز همچون نوروفیدبک تاثیر به سزایی در درمان بیش فعالی و بهبود علائم ناشی از آن دارد. Lorete Nuerofeedback چیست؟


تصویری از جلسه لورتا نوروفیدبک


- تمرین های شناختی کامپیوتری (CCT)

 در توانبخشی شناختی ، پس از ارزیابی اولیه و انجام آزمون های تخصصی مورد نیاز توسط نرم افزارهای مرتبط و تخصصی و تحلیل و تفسیر توسط دکترای علوم شناختی، اگر مشخص بشود که ضعف و یا حیطه اختلال در توجه و تمرکز است و فرد تشخیص بیش فعالی بگیرد، با استفاده از نرم افزارهای شناختی و تمرینات کامپیوتری، سعی در بهبود توجه و تمرکز مراجع می شود. توانبخشی شناختی یا CCT چیست؟- Snoezelen Room یا اتاق چند حسی

اختلال حسی یا مشکل در پردازش حسی یکی از مشکلاتی است که افراد بیش فعال با آن مواجه هستند. در حال حاضر بهترین راه تشخیص وجود اختلال در پردازش حسی، پرسشنامه " نمایه حسی 2 " می باشد. این پرسشنامه که توسط والد تکمیل می شود به طور ویژه مشخص می کند که کودک در کدام حواس خود دچار اختلال است و پردازش حسی او در حواس مختلف در کدام دامنه ( نرمال، بالاتر از نرمال یا پایین تر از نرمال ) قرار دارد. اتاق تاریک یا چند حسی یا Snoezelen Room محیطی درمانی ست که با استفاده از عوامل و محرک های حسی از قبیل نور، صدا، رنگ، بافت و رایحه، به تحریک سیستم های بینایی، شنیداری، چشایی، بویایی و لامسه می پردازد. حضور کودکان در این اتاق به مرور منجر به بهبود پردازش حسی در آن ها می شود. اتاق تاریک چیست؟آزمون های تخصصی توجه، تمرکز و تشخیص بیش فعالی IVA -2 و یا Vienna

از جمله مهمترین روش های تشخیص ADHD ، انجام آزمون تخصصی IVA -2 است. این آزمون مبتنی بر کامپیوتر است و برای سنجش میزان توجه، تمرکز و تشخیص بیش فعالی و انواع آن استفاده می شود. آزمون  IVA -2، به درمانگر اجازه می دهد تا هر دو حیطه توجه دیداری و شنیداری و عملکرد کنترل پاسخ مراجع را ارزیابی کند. دامنه سنی مناسب برای انجام این تست 6 تا 96 سال است. از مزایای انجام آزمون IVA -2 در مرکز سلامت ذهن وصال، استفاده از آخرین نسخه نرم افزار، جهت ارزیابی و تشخیص بیش فعالی می باشد. همچنین در پایان آزمون، نتیجه در قالب یک گزارش دقیق به " زبان فارسی " به مراجعین ارائه خواهد شد.  آزمون دامنه توجه چیست؟


مراحل ارزیابی و درمان بیش فعالی در مرکز سلامت ذهن و توانبخشی وصال شایان ذکر است یکی از اولویت های مرکز توانبخشی وصال، درمان و توانبخشی تخصصی کودکان بیش فعال است.


مطالب مرتبط 

بیش فعالی ( ADHD ) یا همان نقص توجه و تمرکز چیست ؟ (کلیک نمایید)ارتباط با ما


    
بازگشت