کاردرمانی Occupational Therapy

کاردرمانی Occupational Therapy

این خدمت در حال حاضر ارائه نمی شود.

کاردرمانی چیست ؟

کاردرماني ( occupational therapy ) ، یکی از رشته های علوم توانبخشی می باشد ، از نظر انجمن کاردرمانی آمریکا ( A.O.T.A ) کاردرماني عبارت است از استفاده از فعالیت های هدفمند برای افرادی که در اثر آسیب یا بیماری دچار محدودیت و اختلال در عملکرد روانی ، اجتماعی، رشدی یا اختلالات یادگیری شده اند ، به منظور ایجاد حداکثر استقلال ، جلوگیری از ناتوانی و حفظ سلامتی . این حرفه شامل ارزیابی ، درمان و مشاوره است .

در واقع کاردرمانی مانند سایر رشته های توانبخشی پس از فاز حاد درمان برای بیمار شروع شده و با استفاده از تکنیک های درمانی خاص خود ، تجهیزات و وسایل کاربردی برای هر بیمار سعی در بالا بردن تواناییها و عملکرد بیمار دارد . در این رشته بر خلاف رشته هایی مانند Physio Therapy برای درمان مشکلات جسمانی درمانگر از دست خود و یا فعالیت های فعال و در مورد کودکان فعالیتهایی مانند بازی و یا تکنیکهایی مانند وضعیت دهی بیمار استفاده می نماید که علاوه بر ایجاد کمترین عوارض برای بیمار باعث ایجاد کنترل حرکتی و نظارت سطح بالای مغز بر حرکت می شود که این امر بسیار موثر و مفید در ایجاد و پایداری حرکت می باشد .

این توضیح نشانگر این مطلب می باشد که در ببیماری هایی که مشکل از سیستم محیطی و عضو نیست و مشکل از سیستم عصب مرکزی (CNS ) می باشد مانند کودکان سی پی یا فلج مغزی ( CP ) ( Cerebral Palsy ) که کودک قادر به حرکت نمی باشد ولی عضو آنها سالم است و دستور و فرمان درستی از مغز برای حرکت اندام نمی رسد کاردرمانی جسمی بسیار مفید می باشد .

موارد کاربرد :

- کودکان فلج مغزي ( Cerebral Palsy ) یا سي پي ( C.P )

- کودکان تاخیر حرکتی ( Motor Delay )

- کلیه بیماریهای سيستم عصب مرکزي ( Central Nervous System Disorders )

- اختلالات ضعف و تحلیل عضلانی مانند  دیستروفی دوشن ( Duchenne mscular dystrophy ) ، اس ام آ ( SMA ) ، گیلن باره ( Guillain barre syndrome ) ، ام اس ( MS )

- بیماریهای مادرزادی مانند آرتروگریپوزییس ( Arthrogryposis ) ، ای پی بی ( Epidermolysis bullosa ) یا ( EPB ) ،

- مشکلات عملکرد دست ( Hand function ) ، آسیب های دست ( Hand injury  ) ،

 - مشکلات ارتوپی مانند انواع شکستگی ها 

- بیماری های متابولیک ( توانبخشی در زمینه جبران آسیب های وارده از لحاظ ذهنی و جسمی بعد از کنترل بیماری )

- درمان پیشگیری مانند تجویز ، مشاوره و ساخت انواع اسپیلنت و وسایل کمکی و وضعیت دهند


بخش کاردرمانی مرکز سلامت ذهن و توانبخشی وصال

کاردرمانی مرکز سلامت ذهن و توانبخشی وصال به عنوان کاردرمانی نمونه استان البرز شناخته شده که توسط نظام پزشکی استان مورد تقدیر قرار گرفته است. پرسنل این بخش همگی فارغ التحصیل رشته کاردرمانی از دانشگاه های معتبر کشور می باشند و هیج دانشجو و دستیاری در این بخش فعالیت نمی کند.

هر بیمار یک برنامه درمانی مجزا دارد که بعد از انجام معاینات لازم و گرفتن شرح حال بیمار در روز ارزیابی توسط مسئول بخش تنظیم می شود، در هر جلسه درمان، کاردرمان پس از انجام ویزیت شرح برنامه درمانی خود و چگونگی انجام آن توسط بیمار را مکتوب می نماید. تمامی بیماران علاوه بر پرونده کاغذی، پرونده الکترونیکی نیز دارد که شامل فیلم روز اول ارزیابی و فیلم های پیشرفت بیمار در هر مرحله است، ریز ویزیت های انجام شده از ابتدای مراجعه تا به آخر و کپی کلیه مدارک پزشکی و آزمایشگاهی بیمار نیز در پرونده الکترونیکی او ذخیره می شود تا در صورت نیاز امکان دسترسی سریع به آن برای درمانگر امکان پذیر باشد.  

مجموع زمان ويزيت در تمامی بخشها همچنین کاردرمانی در مركز توانبخشی وصال 45 دقيقه مي باشد كه 35 دقيقه ويزيت و 10 دقيقه مشاوره و گزارش نويسي مي باشد، در هر زمان ويزيت صرفاً يك بيمار توسط درمانگر ويزيت مي شود. در بخش کاردرمانی علاوه بر انجام تمرینات توسط درمانگر از تجهیزات و دستگاههای ویژه توانبخشی نیز استفاده می شود  که در صورت صلاحدید مسئول بخش به نیاز بیشتر کودک به تمرین، به بخش ( TP )  ارجاع داده می شود.

مرکز توانبخشی وصال کاردرمانی کرج - کاردرمانی کرج - کاردرمانی کرج -کاردرمانی واقع در کرج - کرج می باشد.


ارتباط با ما


    


بازگشت