امواج مغزی Brain Wave

امواج مغزی Brain Wave

امواج مغزی Brain Wave

امواج مغزی   Brain Wave    چیست ؟                                                                           

هر فردی 5 نوع از الگوهای الکتریکی مختلف در قشر مغز خود نشان می دهد که به این امواج به ترتیب از بیشترین فرکانس ( کوتاهترین طول موج ) تا کمترین فرکانس ( بالاترین طول موج ) گاما ، بتا ، آلفا ، تتا و دلتا  می گویند .

امواج مغزی را می توان با وسایلی مانند E.E.G مشاهده نمود. هر موج مغزی هدف خاصی دارد و به ما در جهت بهترین عملکرد ذهنی کمک می کند .

این قابلیت مغز است که در برابر بعضی امواج مغزی منعطف می باشد و یا در راستای بعضی از آنها عمل می نماید، مثل  توانایی کنترل استرس، تمرکز بر روی انجام وظایف و یا حتی ایجاد یک خواب خوب در شب . اگر یکی از پنج موج مغزی ما بیش از حد عمل نماید یا کمتر از میزان مناسب فعالیت نماید می تواند در ما باعث بروز مشکل شود، لذا این مطلب نشان می دهد که یک موج نسبت به موج دیگری برتری یا غلبه ندارد و بالا و پایین بودن بیش از حد امواج برای شخص مفید نمی باشد. هر کدام از این امواج به ما کمک می نماید تا با شرایط مختلف مواجه شویم ، بنابراین به ما کمک می نماید تا اطلاعات جدید را درک کنیم ، یاد بگیریم همچنین به ما در جهت رفع خستگی در آخر یک روز پر استرس کمک می کند.

در طول روز زمانی که شما بیدار هستید E.E.G مغز شما 5 نوع مختلف از امواج مغزی را در یک زمان نشان می دهد. به هر حال یک موج خاص در شرایط هوشیاری شما غالب خواهد بود ، برای مثال هنگامی که شما بیدار هستید اما دچار بیش فعال شدید می باشید احتمال دارد که شما عملکرد امواج آرام آلفا یا تتای بیشتری را نسبت به امواج بتا نشان دهید . در طی خواب ، ترکیبی از فرکانسهای آرام وجود دارد اما حتی امکان مشاهده امواج گاما در مرحله REM  خواب ( حرکات سریع چشم ) وجود دارد.

 

امواج گاما :

این امواج در انجام وظایف سطح بالا مانند عملکردهای شناختی درگیر هستند. امواج گاما جهت یادگیری، حافظه و پردازش اطلاعات مهم می باشند. این تصور وجود دارد که امواج 40 هرتزی گاما ( بالاترین فرکانس مغزی ) برای تلفیق حواس با درک و یادگیری مفاهیم جدید کاربرد دارند. این یافته وجود دارد که افرادی که مشکلات ذهنی و یا اختلال یادگیری دارند عملکرد پایین تر از  نرمال در امواج گامای خود دارند .

 • دامنه فرکانس : 40 تا 100 هرتز ( بالاترین فرکانس مغزی )
 • میزان بیش از حد معمول : استرس، اضطراب و تحریک پذیری بالا
 • میزان کمتر از حد معمول : بیش فعالی ( ADHD )، افسردگی، اختلال یادگیری ( L.D)
 • میزان مناسب : یکپارچگی حواس ، شناخت ، پردازش اطلاعات ، یادگیری ، درک ، مرحله REM خواب
 •  افزایش دهنده امواج گاما : مدیتیشن

 

امواج بتا :

امواج بتا درگروه امواج با فرکانس بالا و دامنه موج پایین شناخته می شود که عمدتاً در هنگام بیداری دیده می شود . در هنگام تفکرات هوشیارانه، تفکرات منطقی و در هنگام انجام فعالیت های حسی ، داشتن میزان مناسبی از امواج بتا به ما اجازه می دهد تا کاملا بتوانیم روی تکالیف مدرسه یا وظایف محل کارمان تمرکز نماییم. میزان بیش از حد این امواج منجر به تجربه استرس شدید یا اضطراب و دلواپسی می شود. میزان بیشتر امواج همراه با سطح بالای هوشیاری است. زمانی که شما قهوه می نوشید یا تحریک دیگری دریافت می نمایید عملکرد بتای مغزی شما به صورت طبیعی بالا می رود. این امواج با فرکانس سریع ، بیشتر در سراسر روز در طی تکمیل فعالیت های هوشیارانه افراد وجود دارد مانند : تفکرات مهم، نوشتن ، خواندن و انجام روابط اجتماعی .

 • دامنه موج : 12 الی 40 هرتز ( بالا )
 • میزان بیشتر از حد معمول : اضطراب، ترشح آدرنالین، برانگیختگی بالا، عدم توانایی برای آرامش، استرس
 • میزان کمتر از حد معمول : بیش فعالی (ADHD)، خیالبافی، افسردگی، شناخت ضعیف
 • میزان مناسب : تمرکز هوشیار، حافظه، توانایی حل مسئله
 • افزایش دهنده امواج بتا : قهوه، نوشابه های انرژی زا، تحریکات حسی مختلف

 

امواج آلفا :

این دامنه از موج پلی بین تفکر هوشیارانه و تفکر غیر هوشیارانه ما می باشد. به عبارت دیگر امواج آلفا دامنه فرکانسی بین امواج بتا و تتا می باشند. اگر ما دچار استرس شویم دچار " انسداد آلفا " شده ایم ، که شامل فعالیت شدید بتا و کاهش فعالیت آلفا می شود. الزاماً امواج بتا باعث جلوگیری از تولید آلفا می شود زیراما بسیار برانگیخته می شویم.

 • دامنه فرکانس : 8  الی 12 هرتز ( متوسط )
 • میزان بیشتر از حد معمول : خیالبافی، عدم توانایی در تمرکز، آرامش بیش از حد نرمال
 • میزان کمتر از حد معمول : اضطراب، استرس زیاد، وسواس، بی خوابی
 • میزان مناسب : آرامش
 • افزایش دهنده امواج آلفا : الکل، ماری جوآنا، داروهای آرام بخش، بعضی از داروهای ضد افسردگی

 

امواج تتا :

این دامنه از موج در خیالبافی و خواب به وجود می آید. این امواج باعث تجربه حالات احساسی عمیق و اولیه در ارتباط فرد می باشند. فعالیت بسیار زیاد امواج تتا افراد را به سمت افسردگی سوق می دهد و می تواند باعث تلقین پذیری آنها شود که می تواند بر پایه آرامش بسیار زیاد باشد و شرایطی مانند نیمه هیپنوتیزم را بوجود آورد . امواج تتا در زمینه های بهبود بینش،  خلاقیت و باعث احساس بیشتر طبیعت می شود. همچنین عامل خوابهایی است که باعث شادابی و نیروبخشی در فرد می شود .امواج تتا در فردی که ساعات کاری طولانی مدت دارد نمی تواند تولید شود و به طور کلی موج مفیدی است.

دامنه فرکانسی : 4 الی 8 هرتز ( آرام )

میزان بیشتر از حد معمول : بیش فعالی ( ADHD )، افسردگی، فعالیت بیش از حد ( Hyper Activity ) ، حرکات تکانشی، عدم توجه

میزان کمتر از حد معمول: اضطراب، حالات احساسی ضعیف، استرس

میزان مناسب: خلاقیت، ارتباطات عاطفی، آرامش، بینش و شعور

افزایش دهنده امواج تتا : داروهای کند کننده

 

امواج دلتا:

این موج کند ترین موج مغزی انسان می باشد که تا به حال ثبت شده است. عموماً در نوزادان و کودکان خردسال دیده می شود. در طی رشد ، تولید این موج کم شده و صرفاً در خواب تولید می شوند. در حالت آرامش بسیار عمیق و خواب های شفابخش و نیروبخش وجود دارند. همچنین عملکرد این امواج مغزی در فعالیت های ناخودآگاه اعضای بدن مانند هضم غذا و تنظیم ضربان قلب دیده می شود. تولید میزان مناسب از امواج دلتا به ما در داشتن یک حس خوب و سرحال شدن بعد از یک خواب کامل شبانه کمک می کند.

اگر فعالیت غیر نرمال این امواج وجود داشته باشد فرد دچار اختلال یادگیری یا مشکل در میزان هوشیاری می شود. ( مانند آسیب های مغزی )

دامنه فرکانس موج: 0 الی 4 هرتز (آرامترین)

میزان بیش از حد معمول : آسیب مغزی، مشکلات یادگیری، عدم توانایی در فکر کردن، بیش فعالی بسیار شدید

میزان کمتر از حد معمول : عدم توانایی در شاداب شدن بدن، خواب بد، عدم توانایی در بازسازی و آمادگی مغزی
میزان مناسب : سیستم ایمنی بدن ، بهبود طبیعی بدن ، خواب عمیق و انرژی دهنده

افزایش دهنده امواج دلتا : خواب ، داروهای آرام بخش

 

مطالب مرتبط :

 • فرکانس چیست ؟
 • طول موج چیست ؟
 • چگونه می شود امواج مغزی را تغییر داد ؟
 • راهکارهای وصال برای تغییر و تعدیل امواج مغزی چیست ؟
 • E.E.G چیست ؟
 • نقاطی که امواج آن را اندازه می گیرند؟

 

 


بازگشت